Marian Glita, słynny biznesmen z Jędrzejowa, w przeszłości właściciel potężnego imperium, jakim był budowany przez 40 lat Elmar, następnie właściciel spółki MG Speed, zajmującej się sprzedażą luksusowych aut obecnie założył spółkę MG Green Energy, zajmującą się budową farm energii odnawialnej. Szybko stał się czołowym deweloperem fotowoltaiki w Polsce.
Doświadczony przedsiębiorca po kłopotach z poprzednimi biznesami wszedł na rynek z nowym pomysłem. Dlaczego podjął taką decyzję?
Pasja prezesa – budowanie biznesu
  • Rozwój – technologiczny i wzrost zainteresowania energią odnawialną sprawił, że od 1973 roku panele fotowoltaiczne staniały aż o 99 procent. W 2012 roku, by zbudować farmę fotowoltaiczną o mocy 1 megawata mocy szczytowej w Polsce, trzeba było zainstalować 4 tysiące paneli o mocy 250 watów każdy na działce wielkości 2 hektarów, obecnie istnieją panele o mocy 500 watów każdy – a więc farma o mocy 1 megawata mocy szczytowej może powstać na działce
   I o połowę mniejszej. Można także porównać koszty. W 2012 roku budowa takiej farmy kosztowała 2 miliony euro, a teraz 800 tysięcy euro. Powód, dla którego postawiłem na fotowoltaikę – najnowszą dziedzinę nauki i techniki zajmującą się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawisk fotowoltaicznego – jest oczywisty. Taka działalność po prostu się opłaca. Ale w tym przedsięwzięciu chodzi jeszcze o coś innego. Moją pasją jest budo-wanie biznesu. Lubię ten dreszczyk emocji związany z tworzeniem i zarządzaniem filmami. Oczywiście najlepiej, jak są tego dobre efekty – mówi prezes spółki MG Green Energy Marian Glita.
   Czołowy deweloper – projektów fotowoltaicznych
  • Jesteśmy obecnie czołowym deweloperem projektów fotowoltaicznych w Polsce. W około 500 lokalizacjach w kraju pracują nasze farmy fotowoltaiczne. Zbudowaliśmy więc farmy o łącznej mocy 200 megawatów – czyli nasz w polskim rynku sięga 12-13 procent. Stworzyliśmy też koncepcję pod budowę farmy-giganta 2500 megawatów (2,5 giga- wata) i zabezpieczyliśmy 5000 hektarów ziemi pod to przedsięwzięcie. Współpracujemy z największym na świecie wytwórcą paneli fotowoltaicznych, czyli firmą Trina Solar, która zabezpieczy niezbędne komponenty do budowy tej niezwykłej wielkości farmy, której koszt wyceniamy na 9 miliardów złotych. Planujemy jej budowę na lata 2022-2025.
   Dla kogo budują farmy fotowotaiczne?
   Dla kogo buduje farmy spółka MG Green Energy? – Sto procent udziałów w naszej spółce posiada duży gracz na rynku fotowoltaiki – spółka Energy Group B.V., sukcesywnie rozwijająca w Polsce swój biznes. W tym roku z naszą pomocą zbuduje tu 100 MW instalacji oraz kolejne 100 MW w latach 2021i2022i stanie się właścicielem i operatorem kompleksu farm fotowoltaicznych w Polsce o mocy 200 megawatów. Znaczną część naszych inwestycji sprzedajemy inwestorom w postaci specjalnie utworzonych celowych spółek, integrujących mniejsze farmy w kompleksy o łącznej mocy do 50 megawatów.
   Bogate biznesowe tradycje
   Warto na koniec dodać, że kilkanaście lat temu Elmar Mariana Glity należał do największych firm w województwie świętokrzyskim.