Marian Glita słynny biznesmen z Jędrzejowa w przeszłości właściciel potężnego imperium, jakim był budowany przez 40 lat Elmar. Następnie właściciel spółki MG Speed, zajmującej się sprzedażą luksusowych aut, obecnie założył spółkę MG Green Energy zajmującą się budową farm energii odnawialnej.
Doświadczony przedsiębiorca natychmiast wszedł na rynek z nowym pomysłem. Dlaczego? Rozwój technologiczny i wzrost zainteresowania energią odnawialną sprawił, że od 1973 roku panele fotowoltaiczne staniały aż o 99 procent. W 2012 roku, by zbudować farmę PV o mocy 1 MWp w Polsce, trzeba było zainstalować 4 tysiące paneli o mocy 250W każdy na działce wielkości 2 hektarów, obecnie istnieją panele o mocy 500 W każdy – a więc farma 1 MWp może powstać na działce o połowę mniejszej. Można także porównać koszty. W 2012 roku budowa takiej famy kosztowała 2 miliony euro, a teraz 800 tysięcy euro. Powód dla którego postawiłem na fotowoltaikę – najnowszą dziedzinę nauki i techniki zajmującą się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego-jest oczywisty. Taka działalność po prostu się opłaca. Ale W tym przedsięwzięciu chodzi jeszcze o coś innego. Moją pasją jest budowanie biznesu. Lubię ten dreszczyk emocji związany z tworzeniem i zarządzaniem firmami. Oczywiście najlepiej, jak są tego dobre efekty – mówi prezes spółki MG Green Energy Marian Glita.
    • Jesteśmy obecnie czołowym deweloperem projektów fotowoltaicznych w Polsce. W około 500 lokalizacjach w kraju pracują nasze farmy PV. Zbudowaliśmy więc farmy o łącznej mocy 200 MW – czyli nasz udział w polskim rynku sięga 12-13 procent. Stworzyliśmy też koncepcję pod budowę farmy-giganta 2500 MW (2,5 GW) i zabezpieczyliśmy 5000 hektarów ziemi pod to przedsięwzięcie. Współpracujemy z największym na świecie wytwórcą paneli PV, czyli firmą Trina Solar, która zabezpieczy niezbędne komponenty do budowy tej niezwykłej wielkości farmy, której koszt wyceniamy na 9 miliardów złotych. Planujemy jej budowę na lata 2022- 2025.
      Dla kogo buduje farmy spółka MG Green Energy? – Sto procent udziałów w naszej spółce posiada duży gracz na rynku fotowoltaiki – spółka Energy Group B.V., sukcesywnie rozwijająca w Polsce swój biznes. W tym roku znoszą pomocą zbuduje tu 100 MW instalacji oraz kolejne 100 MW wiatach 2021 i 2022 i stanie się właścicielem i operatorem kompleksu farm fotowoltaicznych w Polsce o mocy 200 MW. Znaczną część naszych inwestycji sprzedajemy inwestorom w postaci specjalnie utworzonych celowych spółek, integrujących mniejsze farmy w kompleksy o łącznej mocy do 50 MW.